Zdrowie

Cukrzyca może wywoływać problemy z erekcją

Cukrzyca może wywoływać problemy z erekcją

Cukrzyca objawia się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. To cicha choroba, która po cichu rozwija się przez wiele lat. Dlatego mężczyźni, którzy nie wykonują systematycznych badań, dowiadują się o niej, gdy wystąpią pierwsze skutki, np. zasłabnięcie, znaczne osłabienie wzroku, itd.

Choroba ta negatywnie wpływa na sprawność seksualną, ponieważ prowadzi do zaburzenia erekcji. Dlatego w przypadku wystąpienia tego problemu, warto wykonać badanie poziomu cukru we krwi. Na zaburzenia seksualne wywołane cukrzycą cierpi, aż 60% mężczyzn.

Jak cukrzyca wpływa na sprawność seksualną?

Wysoki poziom cukru we krwi powoduje spustoszenie w organizmie chorego. Zaburza prace układu krwionośnego, co prowadzi do chorób serca, a także zaburzeń erekcji. Dzieje się tak, ponieważ podczas podniecenia do ciał jamistych penisa dopływa zbyt mała ilość krwi.

To utrudnia uzyskanie wzwodu i osiągnięcie satysfakcji seksualnej. W początkowej fazie, nawet w trakcie silnego pobudzenia seksualnego penis nie osiąga pełnego wzwodu. Przez to odbycie stosunku seksualnego staje się wręcz niemożliwe. Poza tym, przewlekła cukrzyca uszkadza nerwy, przez co układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Takie zaburzenie skutkuje problemami z erekcją. W najgorszym przypadku dochodzi do degradacji neuronów układu nerwowego (neuropatia cukrzycowa). Kolejnym skutkiem zdrowotnym cukrzycy jest niski poziom androgenów w organizmie – hormonów płciowych u mężczyzn, w tym testosteronu.

Dlatego mężczyźni cierpiący na cukrzycę, zmagają się z następującymi problemami natury seksualnej: zaburzeniem pracy układu krwionośnego, uszkodzeniem nerwów oraz zbyt niskim poziomem testosteronu.

Jak leczyć problemy z potencją wywołane przez cukrzycę?

W leczeniu cukrzycy ważne jest odpowiednie postępowanie. Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie słodyczy oraz posiłków zawierających dużą ilość tłuszczy zwierzęcych. Słodycze podnoszą poziom cukru i jednocześnie hamują wchłanianie do organizmu witamin i minerałów z pożywienia.

Nie należy spożywać alkoholu oraz napojów słodzonych. Mężczyźni cierpiący na cukrzycę i zaburzenia erekcji wywołane przez chorobę, powinni unikać palenia papierosów. Szkodliwe substancje, które dostają się do krwiobiegu przez układ oddechowy, zwężają żyły i naczynia krwionośne. To powoduje niedokrwienie tkanek, w tym ciał jamistych odpowiedzialnych za osiągnięcie wzwodu. Kluczową rolę odgrywa systematyczne przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, zaleconych przez lekarza. Nie wolno z nich rezygnować bez konsultacji medycznej.

W leczeniu impotencji i zaburzeń erekcji, pomóc mogą leki  z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Należą do nich m.in. Viagra i Kamagra, ponieważ ich głównym składnikiem aktywnym jest sildenafil. Zaletą tych środków jest fakt, że można je przyjmować jednocześnie z lekami przeciwcukrzycowymi. Sildenafil rozszerza naczynia krwionośne, przez które do penisa napływa więcej krwi.

W wyniku takiej reakcji, dochodzi do wzwodu. W przypadku zaawansowanej cukrzycy i braku efektów leczenia środkami doustnymi, stosowane są iniekcje alprostadylem do prącia. Natomiast w przypadku uszkodzenia tkanek, konieczna może okazać się operacja, podczas której przeprowadzona zostaje implantacja protezy prącia.

Cukrzyca to podstępna choroba, której nie wolno bagatelizować. Warto co najmniej raz w roku wykonywać badania poziomu cukru we krwi i w razie potrzeby udać się do lekarza. Zbyt wysoki poziom cukru, nie tylko uszkadza układ krwionośny, lecz także prowadzi do impotencji i uszkodzenia tkanek penisa.