Mężczyzna, Zdrowie

Jak wygląda badanie USG jąder?

Jak wygląda badanie USG jąder?

Choroby narządów płciowych to bardzo częste dolegliwości dotykające mężczyzn. Najgorsze jest to, iż niewielu panów decyduje się na systematyczne badania diagnostyczne i profilaktykę, przez co zdarza się, że choroby są wykrywane w wysokim stadium zaawansowania.

Do najważniejszych badań, które powinien cyklicznie mieć przeprowadzone każdy mężczyzna, zalicza się ultrasonografię jąder (USG). W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda badanie USG jąder. Zapraszamy do lektury. 

USG jąder – najważniejsze informacje o badaniu 

Ultrasonografia jąder, w skrócie USG jąder, to badanie, które jest wykonywane przez lekarzy w celu zdiagnozowania potencjalnych zmian chorobowych w męskim układzie płciowym. Warto wiedzieć, że wykonanie tego badania pozwala na określenie ogólnej kondycji nie tylko jąder, ale również najądrzy i moszny. Dzięki omawianemu badaniu lekarz może wykryć bardzo groźne choroby, m.in. nowotwory, guzki czy torbiele. Jeżeli badanie jest przeprowadzane w miarę systematycznie, istnieje szansa na szybkie podjęcie leczenia oraz przywrócenie pacjentowi optymalnego stanu zdrowia bez żadnych dolegliwości.

USG jąder jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Pomaga ono zdiagnozować skręt jądra a także wcześniej wymienione schorzenia. Istotna informacja jest taka, że badanie może być przeprowadzone u mężczyzny w każdym wieku. Do badania wykorzystywane są ultradźwięki, dzięki którym można zdiagnozować wszelkie patologie w anatomii jąder, najądrzy i moszny.

Czas trwania badania wynosi od kilkunastu do maksymalnie 30 minut. Informację o wyniku badania pacjent otrzymuje w sposób natychmiastowy. Ważne jest to, iż omawiane badanie nie wytwarza promieniowania rentgenowskiego, które mogłoby wpłynąć na uszkodzenie struktury jąder. 

Badanie USG jąder można przeprowadzać wielokrotnie. Jest to badanie, które nie powoduje żadnych negatywnych skutków dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jest to badanie, które zawsze specjaliści zalecają jako pierwszego wykonania, ponieważ jest proste, bezbolesne oraz przedstawia pełen obraz na temat kondycji układu płciowego danego mężczyzny. W trakcie ultrasonografii wykorzystywane są dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Odpowiadają one za przesłanie obrazu diagnozowanych tkanek i narządów.

Kiedy przeprowadza się badanie USG jąder?

Wskazań do przeprowadzenia badania USG jąder jest naprawdę sporo. Zawsze, gdy mężczyzna odczuwa bóle lub dyskomfort w miejscach intymnych, zauważył opuchliznę czy guzki, to powinien jak najszybciej udać się do lekarza w celu uzyskania skierowania na takie badanie. Choroby, które mogą być zdiagnozowane w trakcie tego badania to ropień, nowotwór, krwiak, stan zapalny najądrza, przepuklina pachwinowa, wnętrostwo, niedorozwój jądra.

W trakcie badania lekarz ocenia także wszelkie guzy, które mogłyby znajdować się dookoła moszny, na których istnienie skarżył się przybyły pacjent. Za pomocą USG jąder możliwe jest ich dokładne zlokalizowanie oraz określenie formy zmian. Mogą one mieć formę mieszaną, płynną lub litą.

Jak pacjent powinien przygotować się do badania USG jąder?

W jaki sposób pacjent powinien przygotować się na przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG) jąder? Warto wiedzieć, że do badania USG jąder nie trzeba się przygotowywać w jakiś wyjątkowy, ponadstandardowy sposób. Istotne jest też to, że nie istnieją żadne istotne przeciwwskazania do wykonania takiego USG.

Mężczyzna przed przeprowadzeniem USG jąder powinien jednak poinformować lekarza, jeżeli odczuwa mocny ból w okolicach jąder lub moszny. Takie dolegliwości mogą spowodować, iż przeprowadzenie badania we właściwy sposób będzie znacznie utrudnione. Specjaliści wymagają od swoich pacjentów, aby na badanie dostarczyli pełną dokumentacją medyczną dotyczącą przebytych chorób oraz ważny dowód osobisty. Przed przyjazdem do kliniki należy oczywiście dokładnie umyć okolice miejsc intymnych. Mężczyzna powinien również ubrać się w taki sposób, aby łatwo mógł zdjąć ze swoich ubrań resztki żelu, który będzie wykorzystywany do realizacji badania.