Mężczyzna, Zdrowie

Hemoroidy u mężczyzn – czy mają wpływ na życie seksualne?

Hemoroidy u mężczyzn – czy mają wpływ na życie seksualne?

Hemoroidy to choroba powodująca niedomagania jelita grubego i odbytu. Najczęściej to nieprzyjemne zjawisko dotyka mężczyzn, których aktywność zawodowa wiąże się z siedzącym trybem życia (pracownicy biurowi, kierowcy) oraz tych, którzy muszą nieustannie doświadczać dużego wysiłku fizycznego (ładowacze, ciężarowcy).

Ponadto funkcjonowanie narządów wewnętrznych i styl życia mężczyzny może wpływać na pojawienie się hemoroidów. Nie każdy mężczyzna szuka pomocy u lekarzy we wczesnych stadiach choroby, próbując leczyć się samemu, aby złagodzić stan. Ale nie zawsze z powodzeniem. Hemoroidy negatywnie wpływają na potencję, dlatego jeśli pojawią się pierwsze objawy, trzeba szukać pomocy medycznej.

Co powoduje hemoroidy?

Główne przyczyny wystąpienia choroby:

 • Siedzący tryb życia. Siedząca pozycja ciała gromadzi zastój krwi w narządach miednicy, wywołując występowanie niepożądanych chorób, w tym hemoroidów z powodu złego ukrwienia, spowalnia pracę układu pokarmowego, dochodzi do stagnacji kału.
 • Genetyczne predyspozycje. Hemoroidy, chociaż nie są chorobą genetyczną, ale prawdopodobieństwo jej przeniesienia w drodze dziedziczenia jest wysokie.
 • Wiek. Po 40 roku życia zaostrzają się objawy wielu patologii. Wynika to ze związanego z wiekiem powolnego procesu metabolizmu w tkankach i narządach.
 • Praca fizyczna. Podnoszenie ciężarów prowadzi do przemieszczania się narządów jamy brzusznej, w naczyniach powstaje ciśnienie, żyły, zrosty i guzki  pojawiają się w wyniku upośledzenia przepływu krwi.
 • Choroby zapalne narządów miednicy. Patologie jednego układu powodują dysfunkcje sąsiednich narządów. Zaawansowane stadia choroby są obarczone nieprzewidzianymi komplikacjami.
 • Niewłaściwa funkcja jelit. Zaparcia, biegunka nie są normalne w organizmie. Stałe, tłuste pokarmy sprawiają wiele problemów żołądkowi i jelitom, uszkadzając jego ściany, powodując hemoroidy. Biegunka prowadzi do odwodnienia organizmu i pojawienia się pęknięć na błonie śluzowej, sprzyjających rozwojowi zapalenia.
 • Alkohol. Duża ilość alkoholu podnosi ciśnienie i przyspiesza przepływ krwi w miednicy małej, żyły są obciążone, rozszerzają się, pojawia się przekrwienie.
 • Anomalie rozwojowe. Nieprawidłowa budowa żył hemoroidalnych przyczynia się do częstego pojawiania się hemoroidów.

Pierwsze oznaki hemoroidów

Choroba może pozostawać niezauważona przez długi czas i nie wykazywać nieprzyjemnych objawów. Ale stopniowy wzrost hemoroidów prędzej czy później doprowadzi do takich symptomów:

 • Zaparcia, czasami ten stan utrzymuje się przez kilka dni
 • Swędzenie w odbycie, pieczenie po wypróżnieniu
 • Uczucie pełności jelita i obecność ciała obcego w odbycie
 • Ból przed, w trakcie i po wypróżnieniu
 • Pojawienie się krwi w kale
 • Wokół odbytu widoczne są nieregularności w postaci guzków
 • Wydzielanie śluzu i ropy z odbytnicy.

Czy hemoroidy wpływają na potencję i życie seksualne?

Hemoroidy nie mają bezpośredniego wpływu na potencję. Ale to tylko na początkowych etapach choroby. W miarę nasilania się objawów następują również zmiany w życiu seksualnym mężczyzny:

 • Najpierw to jest aspekt psychologiczny. Na tle choroby mężczyzna staje się zakładnikiem doznań bólowych i stanu depresyjnego, co ma zły wpływ na możliwości seksualne.
 • Po drugie to dodatkowe obciążenie mięśni krocza podczas stosunku płciowego, powodujące jeszcze większy ból i dyskomfort.

Jeśli mężczyzna ma ukryte choroby układu moczowo-płciowego, problemy w życiu seksualnym toczą się stale, ponieważ niektóre patologie są przyczyną innych wad ciała, łącząc się i niszcząc pełnoprawne życie seksualne mężczyzny. Hemoroidy i potencję można połączyć za pomocą innego mechanizmu. Jak wiadomo, powiększone i objęte stanem zapalnym hemoroidy mogą osiągać znaczne rozmiary i wywierać nacisk na gruczoł krokowy, często prowadząc do zapalenia gruczołu krokowego. Również stagnacja krwi, którą obserwuje się przy hemoroidach, może prowadzić do rozwoju innych chorób układu moczowo-płciowego. Pogarsza to znacznie samopoczucie mężczyzny, pojawiają się inne nieprzyjemne objawy, w wyniku, których cierpi libido, niemożliwa staje się erekcja i pełne współżycie seksualne.

Badając objawy choroby, zidentyfikowano 4 etapy hemoroidów:

Etap 1 Krwawe stolce, ból i dyskomfort w odbycie
Etap 2 Wypadanie hemoroidów podczas opróżniania jelit
Etap 3 Krwawienie z wypadaniem hemoroidów, bólem odbytu i krocza
Etap 4 Wszystkie objawy pojawiają się agresywnie, diagnozuje się stan zapalny i zakrzepicę

 Hemoroidy zewnętrzne lub zewnętrzne

Objawom hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych zawsze towarzyszy ból odbytu i pojawienie się guzków krwawniczych poza odbytem. W ścianach odbytu znajdują się szczeliny i wybrzuszenia guzków, mogą być stale obecne. Do tego dochodzi plamienie podczas wypróżnień.

Można spróbować rozwiązać problem za pomocą leczenia zachowawczego, używając leków:

 • Leki przeciwzapalne. Złagodzić stan zapalny, złagodzić ból i obrzęk
 • Przeciwbólowe. Stosowane są głównie miejscowo, zmniejszając objawy dyskomfortu i bólu
 • Leki poprawiające przepływ krwi i napięcie żylne
 • Antykoagulanty przeciw tworzeniu się skrzepów krwi.

Jeśli ta metoda leczenia nie przynosi efektów, stosuje się leczenie małoinwazyjne – terapia laserem, promieniowanie podczerwone. Możliwe jest również późniejsze wprowadzenie do jelita roztworu leczniczego przeciwko stwardnieniu tkanek narządów. Głównym sposobem leczenia hemoroidów jest leczenie chirurgiczne. Wskazaniem do zabiegu jest zaawansowany stan hemoroidów z uszkodzeniem tętnic i ścian jelita grubego.