Porady, Zdrowie

Higiena intymna po stosunku

Higiena intymna po stosunku

Seks spontaniczny w nowych miejscach pomoże wyzbyć się rutyny ze sfery łóżkowej. Takie kontakty seksualne rozpalają zmysły i wzbudzają pożądanie. Należy jednak pamiętać, jak ważna jest higiena intymna po przebytym stosunku płciowym.

Nie należy o niej zapominać, gdyż prawidłowa higiena pozwala uniknąć pojawienia się pewnych infekcji intymnych. Ponadto, zmniejszy ryzyko podrażnień. Warto mieć na uwadze, że na pojawienie się infekcji czy podrażnień narażone są zwłaszcza kobiety, jednakże mogą one zdarzyć się również u panów.

Higiena intymna po stosunku u kobiet

Kobiety po przebytym stosunku płciowym powinny pamiętać o oddaniu moczu, najlepiej do 15 minut po penetracji. Jest to ważne, gdyż mocz odznacza się działaniem antyseptycznym, przez co poprzez opłukanie cewki moczowej oraz jej obszaru, można pozbyć się obecnych tam bakterii i grzybów. Po stosunku seksualnym należy także podmyć się, używając do tego ciepłej wody i płynu do higieny intymnej. W ten sposób można wyeliminować z powierzchni skóry wszelkie znajdujące się na niej drobnoustroje. Warto pamiętać o tym, aby podmywać się zawsze od przodu w kierunku odbytu. Jest to istotne, gdyż pozwala uniknąć przypadkowego przeniesienia chorobotwórczych bakterii w miejsca intymne. Nie poleca się natomiast płukania pochwy czy korzystania z wewnętrznych irygacji przy zastosowaniu pewnych środków. Może to bowiem prowadzić do zaburzeń prawidłowej mikroflory pochwy, a co za tym idzie, zwiększyć ryzyko rozwoju zakażeń grzybiczych.

Higiena intymna po stosunku u mężczyzn

Infekcje czy stany zapalne mogą wystąpić nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Panowie także muszą zadbać o prawidłową higienę okolic intymnych. Nie jest ważne tylko zachowanie higieny po stosunku, ale również na co dzień. Warto wiedzieć, iż mężczyźni są w wielu przypadkach bezobjawowymi nosicielami, którzy mogą, co za tym idzie, zarażać swoją partnerkę seksualną. Najczęściej przez zachowanie niewystarczającej higieny narządów intymnych u mężczyzn dochodzi do drożdżakowego zapalenia żołędzi. Do objawów tego schorzenia można wymienić: częstomocz, zaczerwienienie narządów intymnych, swędzenie oraz pieczenie. O czym musi pamiętać mężczyzna po penetracji partnerki? W pierwszej kolejności powinien on oddać mocz, a następnie opłukać penisa z użyciem ciepłej wody. Warto przeprowadzić identyczny zabieg jeszcze przed stosunkiem seksualnym, przez co zminimalizuje się prawdopodobieństwo ewentualnego zarażenia siebie oraz partnerki. Ponadto, dobrze jest zwrócić uwagę na wykorzystywane prezerwatywy czy środki nawilżające. Jeśli będą one miały substancje dodatkowe czy środki zapachowe, wówczas zwiększy się ryzyko podrażnienia czy wystąpienia stanu zapalnego i to u jednego albo obojga partnerów. W przypadku nawracających infekcji okolic intymnych najlepiej jest nie sięgać po tego typu rozwiązania.

Higiena intymna a lubrykanty

Wiele osób decyduje się na wykorzystanie środków nawilżających w trakcie seksu. Najczęściej używane są lubrykanty na bazie silikonu. Przydają się one zarówno do penetracji waginalnej, jak i analnej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich produktów, w tym te o przyjemnym owocowym zapachu. Lubrykant silikonowy sprawdzi się doskonale w trakcie długiego oraz intensywnego seksu. Korzystanie z tego rodzaju produktów wymaga szczególnie dokładnej higieny intymnej, ponieważ mają one dosyć kleistą i gęstą konsystencję. Dosyć trudno pozbyć się ich ze skóry i wypłukać. Żelu nie należy jednak pozostawić w drogach rodnych, gdyż może to doprowadzić do rozwoju infekcji. Lubrykanty na bazie wody są rzadsze i łatwiejsze do zmycia, ponadto nie znajdują się w nich szkodliwe substancje chemiczne, które mogłyby prowadzić do reakcji alergicznych czy podrażnień.

Higiena intymna a gadżety erotyczne

W trakcie stosunków płciowych wiele par sięga po zabawki dla dorosłych, aby urozmaicić swoje zbliżenia. Z tego względu, należy zadbać również o ich czystość po współżyciu. Należy je dokładnie wyczyścić wodą z dodatkiem antybakteryjnego mydła. Na rynku znajdują się również specjalne preparaty do czyszczenia gadżetów erotycznych.